ciało - umysł - duch


Diety

Jak się odżywiamy, widzimy to na naszych ulicach, ponad 50% naszych rodaków ma nadwagę lub otyłość. Według medycyny jest to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. W jakich warunkach żyjemy. Stres, zanieczyszczenia  środowiska, szybkie jedzenie, fast-food, chipsy itp. Środki przeciwbólowe, lekarstwa dostępne bez recepty, kawa, alkohol, papierosy oraz ciągły pośpiech. Wszystko to ma wpływ na nasz stan zdrowia. I na pewno nie jest to wpływ pozytywny. Pogarsza to nasze zdrowie, wpływa na stan naszych włosów i skóry. Mamy coraz mniej sił i energii . Jest nam coraz trudniej utrzymać prawidłową wagę ciała.

Dieta to indywidualny sposób odżywiania dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego organizmu. Jako że każdy z nas jest inny, każdego z nas inne są też potrzeby. Właściwa dieta zawiera i dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych. Właściwa dieta pozwala nam utrzymać lub zmniejszyć wagę ciała, utrzymuje poprawny stan naszego zdrowia. Dzięki temu nasza samoocena jest wysoka. Żeby nasz pokarm, nasza dieta odżywiał nas kompleksowo musi zawierać odpowiednie ilości składników odżywczych:

  • Białek
  • Tłuszczów
  • Węglowodanów
  • Witamin
  • minerałów

Nie ma jednego produktu, który zawierałby wszystkie te składniki w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dlatego kolejną ważną zasadą zrównoważonej diety jest różnorodność codziennych jadłospisów. Powinniśmy obserwować nasze ciało, słuchać jego potrzeb. Zdarza nam się nie raz że mamy ochotę na coś czego nie umiemy dokładnie sprecyzować. Podjadamy wtedy często, raz coś słodkiego, za chwilę zjadamy owoce, a jeszcze później wędlinę. Wskazuje to na niedobory pewnych składników w naszym pożywieniu. Gdy taką przekąską zaspokoimy potrzeby organizmu uczucie łaknienia znika. Tylko ile przy tym dostarczyliśmy kalorii które nie zostaną przez organizm wykorzystane lecz odłożą się w tkance tłuszczowej. Tak tyjemy, mamy problem z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Powinno nas to zmotywować to zweryfikowania naszego menu. Powinniśmy zjadać 4-5 posiłków dziennie,

które powinniśmy jeść o w miarę możliwości stałych porach. Pomiędzy posiłkami przerwy około 3 godzin tak, aby organizm miał czas na przyswojenie pobranych pokarmów. To zapewnia nam stały dopływ energii, a poziom cukru we krwi utrzymuje się na właściwym poziomie. Dzięki temu nie mamy napadów głodu, zawrotów głowy i spadku koncentracji w ciągu dnia. Komponując codzienną dietę należy również pamiętać, że zapotrzebowanie na poszczególne składniki i wielkość porcji zależy od wieku, płci, stylu i trybu życia oraz stanu zdrowia każdego z nas.
Powinniśmy zwracać też uwagę na jakość spożywanych produktów. W miarę swoich możliwości finansowych powinniśmy wybierać te produkty, które są wartościowe dla naszego zdrowia i racjonalnego odżywiania.

Okoliczności mogą być nam narzucone, jednak nasza postawa zależy tylko i wyłącznie od nas, czy jesteśmy tego świadomi czy nie. Bądźmy więc ŚWIADOMI. Żyjmy zdrowo, radośnie i szczęśliwie.

Istnieje bardzo dużo różnorodnych diet, jedne powstały pod wpływem wieloletnich obserwacji i badań, inne pod wpływem mody czy też zauroczenia jakimś produktem. Tylko  świadomy wybór pozwoli nam uniknąć problemów związanych z odżywianiem co ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.