ciało - umysł - duch


Aromaterapia to lecznicze działanie naturalnych olejków eterycznych stosowanych w formie inhalacji, masażu , kąpieli i okładów (kompresów).

Naturalne olejki eteryczne otrzymywane są w procesie destylacji roślin aromatycznych, poprzez poddanie ich działaniu pary lub przez maceracje tłuszczami. Historia stosowania tych roślin w medycynie i w higienie psychofizycznej sięga korzeniami głęboko w czasy starożytne. Olejki eteryczne i ich terapeutyczne właściwości znane były już 3000 lat p.n.e. w Egipcie a także w starożytnych Indiach, Chinach oraz Macedonii i Grecji. Jednak pierwszym, według obecnej wiedzy, który wyekstrahował czysty olejek eteryczny a następnie opisał metodę destylacji był AVICENNA - czyli Abu 'Ali Ibn Sina (980-1037) uznawany za jednego z największych medyków okresu średniowiecza. Studiował logikę, geometrię, metafizykę, filozofię, astronomię i inne nauki przyrodnicze oraz medyczne. Opracował dzieła medyczne opisujące ponad 800 roślin oraz ich działanie na ludzki organizm. W swoich księgach medycznych opisał również szereg technik masażu z udziałem olejków eterycznych. Tym samym aromaterapia stała się dziedziną naturalnej medycyny, którą z powodzeniem stosuje się do dziś.

Dla duszy i ciała:
Olejki eteryczne to najskuteczniejsze środki antyseptyczne, czyli takie które niszczą drobnoustroje na skórze. Na świecie istnieje ponad trzysta tego typu substancji. Ich działanie może się odbywać na dwa sposoby: wnikanie przez skórę i poprzez zapach.
Osoby pragnące oddać się pełnej relaksacji, powinny pamiętać że kąpiel po masażu olejkowym może się odbyć dopiero po ośmiu godzinach. Wówczas działanie aromaterapeutyczne będzie o wiele skuteczniejsze. Podczas odświeżania, temperatura wody w wannie musi być dokładnie taka sama, jak ciepło ciała człowieka, czyli 36 – 37 stopni. Wówczas zanurzamy się w kąpieli na 20 minut i oddajemy się chwili zapomnienia.
Właściwości olejków pozwalają również na wykorzystywanie ich w celach inhalacyjnych. Znakomitym środkiem antybakteryjnym jest na przykład wyciąg z drzewa herbacianego, pełniący funkcję okładu i kompresu. Wystarczy zaledwie pięć kropel, rozpuszczonych w nasączonej wodą ściereczce, by złagodzić wszelkie obtarcia i wyleczyć rany z naskórka.